October 17, 2019, 11:56 am
Home Generatia Eco
Revista Generatia Eco

Astăzi , mai mult ca niciodată,avem nevoie de o schimbare, nu doar de atitudine, ci şi de mentalitate. Mi se pare potrivit să începem această schimbare de la cele mai fragede vârste, deoarece viitorul vieţii pe Pământ se află în mâinile ,, GENERAŢIEI ECO”.

În şcoala noastră s-a desfăşurat şi se desfăşoară o susţinută mişcare de protecţie a mediului înconjurător, în urma căreia, elevii s-au transformat în apărători şi prieteni ai naturii. Activităţile desfăşurate de elevii şi preşcolarii şcolii noastre au urmărit nu doar să contribuie la menţinerea unui mediu înconjurător curat, ci şi să sensibilizeze comunitatea locală în ceea ce priveşte pericolul în care se află viaţa, ca urmare a agresiunii asupra  naturii.

Oamenii trebuie să conştientizeze faptul că nu putem clădi o societate sănătoasă pe o natură bolnavă, iar păstrarea unui mediu sănătos este responsabilitatea tuturor. Mult timp, oamenii au considerat că aerul pe care îl respirăm, apa pe care o folosim,solul pe care îl cultivăm, bogăţiile subsolului, diversele specii de plante şi animale, sunt un dar gratuit şi inepuizabil al naturii.

Astăzi, constatăm că puterea de regenerare a naturii a scăzut, resursele naturale se diminuiază. Se impune utilizarea raţională a acestora, asigurând o dezvoltare durabilă a societăţii.

Cu toţii trebuie să ascultăm mesajul S.O.S. al PĂMÂNTULUI, să-l înţelegem şi să ne mobilizăm pentru a salva VIAŢA PE PLANETA ALBASTRĂ. Merită să acţionăm chiar dacă, aşa cum spunea sir PETER SCOTT:
,, Nu vom putea salva tot ce ne-ar plăcea, dar vom salva mai mult decât dacă n-am fi încercat deloc.”

institutor Mititelu Viorica

ECHIPA DE REDACTARE: