October 17, 2019, 11:43 am
Home Misiune, valori
Misiune, valori

MISIUNEA ȘCOLII

"'Școala are misiunea să ofere societății tineri capabili să se integreze cu succes în comunitate. "

VIZIUNEA ȘCOLII

”Școala noastră își dorește să educe elevii în spiritul valorilor, al respectului și al cunoașterii, astfel încât aceștia să reușească în viață.”

DEVIZA

Asigurarea caracterului funcţional al procesului de învăţământ, prin desăvârşirea actului de a educa, astfel încât educaţia să inducă autoeducaţia iar elevul de azi să devină omul de  mâine, garanţie solidă a viitorului unei societăţi care are nevoie de el.

VALORI

Cadrele didactice de la Scoala Gimnaziala "Prof. Gheorghe Dumitreasa" Girov  pun în centrul atenţiei copilul crezând în următoarele valori :

1. Toţi copiii au aptitudini pentru anumite domenii, care trebuie descoperite, de aceea obiectivul şcolii este acela  de a îmbunătăţi continuu performanţele lor şi a încrederii în sine prin recunoaşterea şi încurajarea oricăror acumulări ;
  2. Programul de reformă structurală a învăţământului românesc este o punte către generaţia de mâine
  3. Cadrele didactice trebuie să fie facilitatori şi mentori nu doar manageri , supervizori, lectori sau instructori;
  4. Sistemul de apreciere al activităţii membrilor colectivului didactic şi auxiliar este structurat pe creşterea încrederii în sine şi a competenţelor .
  5. Întreaga atenţie este concentrată asupra beneficiarilor interni şi externi.