October 17, 2019, 11:20 am
Home Gradinita cu Progran Normal Gura Vaii

GRADINITA CU PROGRAN NORMAL GURA VAII

GRADINITA CU PROGRAN NORMAL GURA VAII are în componenţă cinci săli de clasă, după cum urmează:

• 1 sală grădiniţă,
  • 3 săli învăţământ primar,
  • 1 sală – Cabinet de ecologie,
  • 1 cancelarie
  • 1 un grup social interior;

Are în dotare următoarele materiale:

• două televizoare,
  • două calculatoare,
  • două multifunctionale,
  • un videoproiector,
  • un aparat foto,
  • un radiocasetofon,
  • un  frigider.

Proiect de parteneriat educaţional internaţional "Să ne păstrăm copilăria" - iniţiat de Şcoala Alu Arad

Proiect educaţional naţional, iniţiat de Şcoala cu cls. I-VIII « Constantin Platon » Bacău, « Evaluare formativă la matematică, pe placul elevului »

Parteneriat educaţional cu Proeducaţia - Bucureşti - concursuri

Parteneriat educaţional cu Şcoala "Sfânta Ana"Arad-"Toamna mândră, darnică !"

Protocol de colaborare cu Şcoala "Ferdinand" Constanţa - "Vapoare pe Marea Neagră"

Parteneriat pentru educaţie cu Şcoala Nr.20 Traian, jud. Galaţi - "Micul artist"

Grup Organizatori:

• prof. Prof.Molcălut Florentina Georgeta
  • Prof. Înv. primar Mititelu Viorica
  • Prof. Înv. primar Socea Maria
  • Înv. Vrabie nicoleta
  • ed. Poplauschi  Atena

Pentru sănătatea Pământului- ediția a III- a aprilie

Programul Eco-Scoala reprezinta un program educational  prin care elevii  constientizeaza despre problemele locale de mediu, despre eforturile comunitatii locale privind protectia si conservarea mediului, si care ofera solutii concrete de implicare activa în rezolvarea unora din aceste probleme prin studiu în clasa si actiuni concrete în cadrul scolii si comunitatii.

Având în vedere faptului ca, specificul liceului nostru este cel de „Stiinte ale naturii” am considerat necesar ca, desfasurarea unui program ce vizeaza mediul înconjurator se potriveste ca o manusa. Numele marelui savant biolog Grigore Antipa, pe care liceul nostru îl poarta, ne obliga, odata în plus, la a cinsti natura asa cum se cuvine.

Prin participarea la acest program se doreste :

• formarea la elevi a unor comportamente adecvate fata de mediu;
  • educarea lor de a deveni un bun cetatean din punct de vedere ecologic;
  • cresterea nivelului de constientizare a problemelor de mediu;
  • reducerea impactului scolii asupra mediului înconjurator;
  • stabilirea de parteneriate cu comunitatea locala, cu alte scoli din municipiu, judet, din tara si din lume;
  • informarea, implicarea si sprijinul comunitatii locale în legatura cu problemele de mediu;
  • implicarea elevilor în identificarea, analiza si gasirea de solutii la unele probleme de mediu ;

Va prezentam cateva din proiectele si activitatile desfasurate in scoala noastra.

Programul Mondial EcoScoala

Activitati ecologice desfasurate in cadrul programului Eco Scoala

Proiect “Universul eminescian”

Vizualizeaza